• Time to read 1 minute
Palety drewniane a środowisko naturalne

Palety drewniane a środowisko naturalne

Drewno to materiał ekologiczny i biodegradowalny, produkcja oraz korzystanie z palet z drewna nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Globalne ocieplenie, zbyt wysoka emisja CO2 do atmosfery, generowanie ogromnej ilości zanieczyszczeń i produktów ubocznych wymaga od firm poszukiwania rozwiązań, które wyraźnie przyczynią się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne.

Produkcja palet i ich transport wiążą się z emisją CO2 do atmosfery. Aby zredukować negatywny wpływ na środowisko należy ograniczyć produkcję palet, stosować recykling i ponownie używać tych samych materiałów. Pozwala to znacznie zredukować zapotrzebowanie na surowce naturalne oraz zapobiega ich marnotrawieniu, jednocześnie ograniczając emisję CO2.

Palety drewniane, które nie nadają się już do użytku, można po prostu przerobić na papier.

Z jednego metra sześciennego drewna można wyprodukować tylko 10 palet. Tak więc produkcja nowych palet niesie za sobą wycinkę ogromnej ilości drzew. Aby temu zapobiec w jak największym stopniu należy wykorzystywać palety już wyprodukowane, czyli wprowadzać do obrotu palety używane, które w Polsce są wolne od opłaty produktowej. Wykorzystywanie palet używanych zatem jest korzystne nie tylko dla środowiska ale również przynosi duże oszczędności firmie. Długi cykl życia europalet, wynikający m.in. z możliwości ich wielokrotnego wykorzystania, przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Europalety muszą spełniać wymogi ekologiczne i dokonać co najmniej jednej lub kilku rotacji w systemie oraz muszą spełniać kryteria jakościowe i techniczne zawarte w Kodeksie UIC 435. Palety EPAL są paletami wymiennymi i są wymieniane w ramach istniejących pool’i paletowych. Dlatego też warto poważnie zastanowić się nad obrotem drewnianymi paletami używanymi, które są tańsze i równie dobrze spełniają swoje zadanie.